Tudjon meg többet ünnepeinkről, népszokásainkról! - Mindszent hava
Mindszent hava – Október
A hónap első napjához fűződik az a népi megfigyelés, mely szerint „e napon szakad meg a fűnek gyökere”, vagyis nem nő a fű. Ehhez köthető az a szokás, hogy a régi időkben tavasszal és nyáron a legelőn tartották az állataikat a falvakban élők, majd ősszel behajtották őket.
A fák lombjának hullása is ebben a hónapban veszi kezdetét. A nappalok rövidülésével csökken a fény, így a levelekben lévő klorofill testecskék a szervetlen sókat átalakítják a növény számára szerves táplálékká. Így a fa a kevesebb táplálékhoz jutás eredményeként lehullatja a levelét megakadályozva, hogy azok sok vizet párologtassanak. A fák lombjain elszínesedik a klorofill zöldje, és megjelenik a levelekben a festékanyag.
Október 6-a nemzeti gyásznapunk, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc bukására emlékezik e napon az ország.
Október 26, Dömötör napja. Szent Dömötör a juhászok oltalmazója volt. Ekkor hajtották haza a juhnyájat, és e napon szerződtek más gazdához a juhászok. Ez a magyarázata, hogy miért nevezték Dömötör napját a juhászok újévének. Ezzel a nappal kapcsolatos a híres három napig tartó juhászmulatság megrendezése is.
A Dunántúl egyes részein nem Dömötör napján, hanem Vendel napján, október 26-án tartották meg a juhászünnepeket.
„Hűvös arany szél lobog,
leülnek a vándorok.
Kamra mélyén egér rág,
aranylik fenn a faág.
Minden aranysárga itt,
csapzott sárga zászlait
eldobni még nem meri,
hát lengeti a tengeri.”
(Radnóti Miklós: Október)
A témához ajánlott irodalom:
Gyárfásné Kincses Edit: Színes kalendárium. Budapest: Nemzeti Tankönyvkiadó, 1993.