Június 5.- Környezetvédelmi Világnap (Zöld Jeles Napok)
1972. június 5-től 16-ig tartották Stockholmban az ENSZ első, „Ember és bioszféra” címet viselő környezetvédelmi világkonferenciáját. A világszervezet közgyűlése a konferencia javaslatára még abban az évben határozatában nemzetközi környezetvédelmi világnappá nyilvánította a tanácskozás kezdőnapját, június 5-ét. A világnap központi rendezvényeit minden évben más országban és témában tartják.
A környezetvédelmi világnap célja széles körben felhívni a figyelmet a környezetszennyezés következményeire, elősegíteni az együtt gondolkodást és a közös cselekvést, terjeszteni a fenntartható fejlődés eszméjét.
Ehhez kapcsolódó fő konkrét célkitűzések:
energiatakarékosság, a helyi erőforrások minél szélesebb körű felhasználása
a megújuló természeti források hasznosítása
a szemét- és hulladékképződés csökkentése
a környezetszennyezés megelőzése.
A világnap kapcsán világszerte környezetvédelmi programokat, figyelemfelhívó akciókat szerveznek. Magyarországon ezen a napon elismerések és díjak – Környezetünkért Díj, Környezetünkért Emlékplakett, Miniszteri Elismerő Oklevél, Zöld Toll Díj – is kiosztásra kerülnek.
Az idei jubileumi világnap (2023) kiemelt témája a műanyagszennyezés csökkentése (#BeatPlasticPollution - „Győzd le a műanyaghulladékot"), és felhívni a figyelmet arra, hogy minden apró lépés számít, mert együtt igenis elérhetünk változásokat.
Jeles napok, amelyek kapcsolódnak a témához