Tudjon meg többet ünnepeinkről, népszokásainkról - Farsang
Farsang
A farsang vízkereszttől hamvazószerdáig, a nagyböjt kezdetéig tart, mely évszázadok óta a télvégi mulatságok időszaka. Ez idő tájt a középkorban meghonosodott szokások kimeríthetetlen tárháza jelenik meg, mely a vigadozás mellett a háromnapos dőzsölésről is szól. A hagyomány szerint annak a lánynak, akinek nem sikerült férjet találni, őszig kellett várni a párkereséssel.
A farsanghoz hiedelmek sora kapcsolódik, többek között a bő termés érdekében az ekevas megkenése, valamint a tánc közbeni ugrálás magasságából a kender méretére lehet következtetni. A gazdag lakomák a természet ébredésére utalnak, bőséges termés reményében.
A farsang hagyományos, kedvelt étele a fánk. Napjainkban is élnek az ünnepkörhöz kapcsolódó népszokások.
Hazánkban az ünnepkör jelentős mozzanata a jelmezes-álarcos alakoskodás, a maskarák megjelenése a házak portáinál, melyet főként a férfiak és az asszonyok ruhacseréje jellemez köszöntő verset skandálva:
„Itthon van a gazda,
Van-e jó farsangja?”
(népi gyűjtés)
A táncos vigadalomhoz számos egyéb szokáshagyomány köthető, köztük a telet szimbolizáló kiszebáb égetése. A három nap, melyben a legtöbb szórakozás és mulatozás folyik a „farsang farka”, a zárónap a húshagyókedd.
Farsang a telet követő ősi örömünnep, melynek színes, kavalkádos napjait az elcsendesedés időszaka váltja fel, és lassan beköszönt a várva várt tavasz.
A témához ajánlott könyvek:
Boross Marietta-Karácsony Zoltán-Tátrai Zsuzsanna: Magyar népi kultúra. Bp.: Képzőművészeti Kiadó, 2004.
Dömötör Tekla: Magyar népszokások. Bp.: Corvina Kiadó, 1972.
Kis magyar néprajz a rádióban. Bp.: Minerva, 1978.