8900 Zalaegerszeg, Landorhegyi út 21.
Telefon / fax: +36 92 596 830; +36 92 596 831
Mobil: +36 30 674 6091
Email: javtk@dfmvk.hu

Könyvtárunk története

Könyvtárunk jelentõs társadalmi segítséggel épült, és 1963. augusztus 20-án nyílt meg a Gárdonyi utcában. A jogelõd nyilvános könyvtár alapítása 1946-ra tehetõ. Elõször városi könyvtárként mûködött, majd 1952-ben a körzeti könyvtárral egyesülve megyei könyvtárrá alakult. 1963-ban a városi tanács ismét önálló könyvtárat hozott létre, amely elõbb a városi fiókhálózatot vette át a megyei könyvtártól, majd a nyolcvanas években a városkörnyéki települések hálózati gondozását is. Hamarosan zsúfolttá vált, bõvítésre szorult, végül 1981-ben az akkori Városi Mûvelõdési Központ épületébe költözött.

A landorhegyi épületben minden tevékenység egy térben történt: a tanulás, az elmélyültebb olvasás, a gyermekfoglalkozások, a rendezvények és a könyvtárosi munkavégzés egyaránt. Raktározási lehetõségeink is korlátozottak voltak. 2003-ban a Gönczi Ferenc ÁMK épülete, s benne könyvtárunk is jelentõs mértékû felújítás és bõvítés után megújult. Új olvasóterem és raktár épült, leválasztásra került a gyermekkönyvtár és megvalósult a könyvtárba való akadálymentes bejutás is.

A könyvtár közvetlen vonzáskörébe tartozik a város nyugati lakóterülete - két általános, négy középiskola, két fõiskola, négy diákotthon - mintegy húszezer lakossal. A helyi könyv-tárhasználat mellett a város peremkerületein mûködõ fiókkönyvtáraknak is a központja, valamint a zalaegerszegi kistérségi társulás könyvtárainak gondozója.

Az eligazodást és felvilágosítást számítógépes katalógus segíti, valamint 2000 óta számítógépen történik a kölcsönzés is. A rendszeres foglalkozások-, és egyéb programok népszerûek az iskolák, a gyerekek körében. A hagyományos, visszatérõ nagyrendezvények (könyv-ünnepek, versmondó-, mesemondó verseny, õszi szakmai napok, az olvasás éve) mellett nagy látogatottságnak örvendenek az ismeretterjesztõ programok is. A „Mint kincset õrzöm” módszertani kiadványsorozat eddigi 13 kötete mellett megjelentettünk egy ajánló bibliográfiát a középiskolások kötelezõ és ajánlott olvasmányainak feldolgozásához, valamint egy könyvtár- és könyvtárhasználati vetélkedõ rendezését segítõ módszertani kiadványt „Ismerd meg a könyvtárat!” címmel.

Könyvtárunk feladata a Keresztury-hagyaték gondozása és szakmai felügyelete is.


Tagintézmény

József Attila

Városi Tagkönyvtár

Minosített könyvtár