Munkatársaink cikkajánlója a könyvtárunkba járó folyóiratokból 11.
A folyóiratot 1869-ben a TIT Magyar Természettudományi Társulat akkori főtitkára, Szily Kálmán alapította azzal a célkitűzéssel, hogy a lap magyar nyelvű írásaival a természettudományos ismereteket terjessze hazánkban. A Tudományos Ismeretterjesztő Társulat kötelékében, neves kutatókból álló szerkesztőbizottság közreműködése és elismert szerkesztők munkája révén a folyóirat napjainkra a hazai tudományos ismeretterjesztés egyik meghatározó szereplőjévé vált.
Működését 2004-ben Magyar Örökség Díjjal, 2013-ban Millenniumi Díjjal ismerték el.
A folyóirat alábbi cikkét ajánlom mindazoknak elolvasásra, akik érdeklődnek a közelmúlt történései, magyar kultúrája iránt.
Perjámosi Sándor: Elcsatolt múzeumok és közművelődési egyesületek:
A trianoni békeszerződés elfeledett következményei
100 éve írták alá az első világháborút lezáró trianoni békeszerződést, mely Magyarországnak óriási veszteségeket okozott.
A békeszerződés eredményeképp a 325 411 km² összterületű Magyar Királyság széthullott. A Horvátország nélküli, 282 870 km² területű lett Magyarország területének valamivel több mint a ⅔-át – 67%-át, Horvátországgal együtt 71%-át – elvesztette (92 952 km²-re csökkent), lakosságának pedig több mint a felét (az 1910-ben még 18 264 533 fős ország lakossága 7 615 117 főre esett vissza).
kép: https://www.szentendre.media.hu/uploads/news/mid/karpat.jpg
A trianoni veszteségeink számbavételekor általában a fentebb leírt területi és az emberi veszteségeinket szokták emlegetni, kevesebb szó esik a kulturális károkról. Keveset tudunk azokról a közművelődési egyesületekről, amelyek hatalmas tudásbázist halmoztak fel ez idő tájt, és a trianoni békediktátum következményeként átkerültek valamely szomszédos országba.
Ebben a cikkben (egy cikksorozat első részeként) ezekről a közművelődési egyesületekről tudhatunk meg többet, mint pl. a nyitrai központú Felvidéki Magyar Kultúra Egyesületről.
Nagyon sok múzeumot is fenntartó egyesület került át a határon túlra a trianoni döntés értelmében, mint a Kolozsvár központú Erdély(részi) Kárpát-Egyesület vagy az aradi Kölcsey Egyesület, és még hosszan sorolhatnánk.
Olyan múzeumokról is olvashatunk, melyek itthon kevésbé ismertek, mint pl. a nagyszebeni Brukenthal-Múzeum. Megtudhatjuk azt is, hogy a kalandos sorsú múzeum jelenleg kinek a tulajdonában van.
Hallottak-e például a szamosújvári Örmény Múzeumról?
A cikk írója részletesen bemutatja ezen egyesületek, múzeumok történetét, tevékenységüket, jelenlegi helyzetüket.
Kereki Judit
A korábbi cikkajánlókat az alábbi linkre kattintva olvashatja el:
Az ideológia csak egy bunker: Görög Lászlóval Marton Éva beszélgetett (SZÍNHÁZ folyóirat)
Fűszernövények: álmodozáshoz és a ragulevesbe (KÉPMÁS folyóirat)
Így gondozd a szamócát, hogy bőségesen teremjen! (ZÖLD ÚJSÁG folyóirat)
Braun Tibor: „A könyvek illata” (TERMÉSZET VILÁGA folyóirat)
Dr. Szűts Zoltán: A Facebook titkai (IPM folyóirat)
Fehér Anna Magda: Az Egyiptomi, aki csak pálinkát akart mérni (SZÍNHÁZ folyóirat)
Váradi Ibolya: Nem pofás kis történeteket várok tőled. A zsákmányodra vagyok kíváncsi – Kepes András író a Forbes Kilövésen (FORBES MAGYARORSZÁG folyóirat)
Nem bántja a szemét? – Műanyagba merülve (TERMÉSZET VILÁGA folyóirat)
Élj maradéktalanul! - Kampány indult az élelmiszerpazarlás csökkentésére (ZÖLD ÚJSÁG folyóirat)
Szám Kati: „Ha mélyre visznek, még magasabban szárnyalok” – Interjú Popova Aleszjával (KÉPMÁS folyóirat)